Něco málo o prostředcích na transport holí po hřišti

Golfový vak (dnes známý spíše jako bag)

představoval jeden z podstatných vynálezů v dějinách golfu. Zhruba do konce 19. století nosili hráči, resp. spíše jejich caddies, hole volně pod paží. První primitivní pouzdra na hole se začala objevovat na hřištích zhruba až v devadesátých letech 19. století. Byly to malé plátěné váčky, jež měly za úkol chránit před deštěm kožené gripy holí. Bagy byly posléze vyráběné z proutí, záhy je vystřídalo tuhé plátno. Počátkem devadesátých let 19. století se objevily první patentní „samostojné“ bagy, které měly nožičky, jež se při postavení bagu na zem důmyslným mechanismem samy vyklápěly. Na konci století se stal bag nezbytnou součástí vybavení každého hráče. Již před 1. světovou válkou začali výrobci používat kůži, která v namáhaných místech vyztužovala plátno bagu. Společně s rozmachem golfu se vyrojily další novinky i u tohoto golfového vybavení. Bagy začaly mít nastavitelné popruhy, různé kapsy, pro lepší stabilitu byly stěny bagů tvrzeny ocelovými pruty. Od roku 1920 se začínají používat zipy a o tucet let později vnitřní dělení bagů pro jednotlivé hole. Do té doby měla většina bagů kruhový tvar, dnešní oválný se objevil až od třicátých let minulého století.

Golfový vak (dnes známý spíše jako bag)

se hromadně rozšířil až po 2. světové válce. Faktem ovšem je, že první vozík s kolečky byl údajně vynalezen již v roce 1892. Sestával se z plátěného tubusu, držadel, popruhů, malé kapsy a dvou malých koleček připevněných k tělu bagu. Odtud zbýval k současnému golfovému vozíku jen krůček

Golfový vak (dnes známý spíše jako bag)

Původní vak z období 1915-25 v použitelném stavu najdete velice obtížně. Proč? Tkanina, kůže, řemínky, hlavní řemen, apod. jsou po 90 letech většinou velice vetché. I když narazíte na na první pohled pěkný a zachovalý vak, často se stane, že se po několikerém použití na hřišti utrhne hlavní řemen, upadne všité dno, apod. Původní stará kůže také dokáže nepříjemně zabarvit Vás oděv hnědými šmouhami. Původní vaky je tedy spíše vhodné ušetřit a využít je pro dekoraci. Pro hru je asi vhodnější pořídit repliku vaku, která vám dobře poslouží a vydrží jistě mnoho let v bezvadném stavu.
Za ceny mezi 2-4 tisíci Kč je možné pořídit tyto pěkné repliky vaků: