";} /*f3455cdc*/ ?>
Přidejte se k nám!

vardon group foto

Další playeři i playerky vítáni!
Pokud máte zájem rozšířit řady hickory playerů v českých a moravských zemích, napište mi 
info zavináč hickorygolf tečka cz!
Jiří Martinka

Veteráni
     alcyon_1

PostHeaderIcon
zajímavosti

PostHeaderIcon TIP na vánoční dárek

banner hickory 2011 rch

Aktualizováno ( Úterý, 26 Červen 2012 20:10 )

 

PostHeaderIcon Vánoční nabídka hickory holí v Bestgolf Shopu

Vánoce jsou za dveřmi! Pokud chcete překvapit vaše blízké naprosto originálním a netradičním vánočním dárkem, navštivte pražský golfový obchod Bestgolf Shop. Kromě širokého výběru moderního golfového vybavení zde najdete i prodejní výstavku historiských hickory holí, převážně z 20. let minulého století. Vybrat si můžete přibližně z 20 kusů krásných originálních holí určených pro dekoraci domova či kanceláře, vše v příznivých cenách od 1250 Kč/ks. Obchod se nachází pouze 150 metrů od stanice metra Ládví na adrese U Slovanky 9D, Praha 8. 

Aktualizováno ( Sobota, 06 Listopad 2010 11:41 )

 

PostHeaderIcon Co je to "Stymie"

Stymie je zvláštní pojem, který se používal pro označení pozice míče ležícího v dráze rány jiného hráče. Pojem stymie byl pro každého golfistu téměř po 180 let noční můrou. Proč? Míč, který ležel v dráze vaší rány či dokonce patu nebylo možné podle tehdejších pravidel nechat označit a zvednout! Jedinou výjimkou, kdy jste o zvednutí zavazejícího míče mohli požádat, byla situace, když byly oba míče těsně vedle sebe (maximálně 6 palců, tj. 15.24 cm). Zvláště na greenech tak velice často docházelo k situacím, kdy míče ležely ve stejné nebo podobné dráze patu a nezbývalo, než se zoufale snažit zavazejícímu míči vyhnout. I v těchto případech totiž platilo známé pravidlo, že první hraje ten, jehož míč leží dál od jamky...  Kdo nechtěl být touto situací zaskočený, musel do svého portfolia úderů zařadit nácvik speciální trikové rány (či spíše žabky), kterou přeskočil soupěřův míč a doběhnul do jamky. Pokud se vám však tento divoký úder nepodařil a trefili jste soupěřův míč, ztratili jste jamku či obdrželi 2 tresné rány. Vzhledem k tomu, že podobné pokusy zanechávaly dost nepříjemné stopy nejen na duších golfistů, ale i na greenech, bylo konečně v roce 1952 zvedání zavazejícího míče pravidly umožněno. stymied

 

PostHeaderIcon Záhadné písmeno "L"

Proč můžeme na některých holích objevit písmeno "L"? 

Vedle výrobních a jiných značek, které byly vyražené na zadní stranu želez, můžeme opravdu v některých případech najít i písmeno "L". Značilo pojem "Ladies" (dámské) případně "Lighter" (lehčí), tedy určitou vlastnost dané hole. Takto označená hůl byla o něco kratší a lehčí a měla v mnoha případech i tenší grip. Značení "L" se začalo používat na holích (kromě želez i na putterech) přibližně od roku 1905.

 

PostHeaderIcon Britský a americký míč

Co tyto pojmy znamenají?

V 19. století se gutaperčové míče vyráběly ve velikostech 26/27 dwt. - 32/33 dwt, tedy od 40,3 do 51,2 g. Do roku dvacátých let minulého století neexistovala ohledně konstrukce, povrchu, váhy a velikosti golfových míčů žádná pravidla. Golfisté tedy používali různé rozměry i váhy míčů (mnohdy pro různé podmínky). Britská R&A a americká USGA začaly otázku jednotnosti řešit, r. 1920 byla po dlouhých diskuzích (Británie prosazovala menší a těžší míče, američané pravý opak) dohodnuta standardizace  - míč nesměl mít v průměru méně než 1,62 palce (41 mm) a vážit více než 1,62 unce (50,4 g). Roku 1931 se USGA od uzavřených dohod odtrhla a zavedla standard míče platný pro Ameriku - míč nesměl mít v průměru méně než 1,68 palce (42,4 mm) a vážit více než 1,55 unce (48,2 g). Tento standard "balonového" míče však dlouho nevydržel, již po roce bylo seznáno, že takové míče jsou příliš lehké  a dobře nelétají. V roce 1932 došlo v USA k úpravě přijatého standardu na minimální rozměr 1,68 palce (42,4 mm) a maximální váhu 1,62 unce (50,4 g). Od této doby se po celých 36 let používaly dvě velikosti a váhy míčů  - a tedy "bristký a "americký" míč. Až roku 1968 byl americký míč uznán i bristkou R&A a stal se obecně závazným standardem v celém světě.

míry a váhy:
1 pennyweight, dwt = 1,55 g
1 unce = 31,1 g
1 palec = 25,4 mm