Hikory golf - návrat ke kořenům

Hikory golf je hra s původními golfovými holemi, převážně z období kolem 1915-25. Slovo „hickory“ znamená v překladu druh dřeviny – konkrétně bílý ořech, který se nejvíce osvědčil pro výrobu šaftů. Vlastní hra se od hry s moderními holemi v celku nijak neliší. Hraje se podle moderních pravidel, jediný rozdíl je snad v tom, že se na hole nevztahují současná technická pravidla. Hikory golf se v poslední době těší ve světě velké popularitě. Nejvíce golfistů v pumpkách najdete sice v tradičním zemích jako je Skotsko či USA, nicméně hikory hráče můžeme potkat i na mnoha hřištích kontinentální Evropy. Je potěšitelné, že jsme v Čechách patřili k prvním zemím Evropy, kde byla obnovena tradice hikory golfu. První Hikory match, by uspořádán na hostivařském hřišti v Praze v roce 2008 a rok poté se konal první republikový šampionát. Oba turnaje se od té doby staly tradicí a pořádají se každoročně. Kromě turnajů je samozřejmě možné si hikory golf vychutnat také v partě přátel, kteří si chtějí zpestřit hru něčím netradičním.

Kouzlo hikory golfu spočívá v tom, že přináší hráčům nový zážitek ze hry, úctu k tradicím i radost z každé pěkné rány. Hráč má většinou prvotní obavu, aby hůl nezlomil, proto hraje velmi lehce a……kupodivu míč letí rovně a daleko…… Zakrátko zjistíme, že zahrajeme velmi podobný výsledek jako s moderními holemi, kde se nás jejich výrobci snaží každou sezonu přesvědčovat, že právě ten letošní model je teprve ten pravý

Záleží na tom, jak chcete mít odstupňované hole sklonem loftu. Dnešní moderní hole jdou přibližně po 3 stupních, proto jich máme všichni v bagu tolik. Hikory holí stačí mít určitě méně, pro základní sadu vám bohatě stačí šest až sedm holí.

  • Je to driver (dřevo s cca 10 st. loftu) nebo brassie (dřevo s cca 13-16 st.)
  • delší železo driving nebo mid iron (kolem 18-28 st.)
  • střední železo, tzv. mashie (cca 35 st.)
  • mashie niblick (cca 40-45 st.)
  • niblick (wedge s cca 50 st.)
  • putter

Pokud chce hráč doplnit hole ještě jinými lofty, lze samozřejmě do sady doplnit i další hole podle toho, jaký úhel loftu individuálně potřebuje.

K holím bychom měli mít vhodný dobový bag (správně spíše „vak“), který období kolem roku kolem 1915-25. Sehnat jej v nepoškozeném stavu je dnes velmi obtížné a i tak se většinou stane, že sto let stará kůže nebo plátno se brzy používáním roztrhne a poškodí. Hráči proto většinou používají repliky, které jsou vyrobené podle původních vzorů vaků. I tyto více či méně zdařilé repliky lze dnes vcelku bez problému pořídit přes specializované prodejce. K vaku jsou velmi praktické i lehké dřevěné nožičky, díky kterým se vaše vybavení skvěle vyjímá na fotkách.

Hole lze sehnat různým způsobem. Nejsnažší způsob je nákup od kvalitní renomované dílny, která je zárukou toho, že získáte hole, se kterými lze bezpečně hrát. Při nákupu přes internet (e-bay, apod.) si dejte velký pozor na to, aby byla kupovaná hůl opravdu ve stavu pro hru. Vzhledem k tomu, že to z fotky nelze poznat, doporučuje se hole nakupovat pouze od prověřených a solidních prodejců, kteří opravdu garantují to, že je hůl v hratelném stavu. I tak se však někdy stává, že hůl, u které prodejce uvádí, že je „vhodná pro hru“, je bohužel dobrá leda k pověšení na zeď (viditelné nebo skryté naprasknutí, prohnutý nebo nahnilý šaft,
nevhodný profil hlavy hole, uvolněná hlava nebo omotávka, dřevo napadené červotočem, atd.). Aby se však dalo i s holí, jejíž stav umožňuje herní použití, bezproblémově hrát, je v naprosté většině případů nutné provést její celkovou odbornou repasi, která pak dává poměrně vysokou šanci na to, že vám hůl bude dlouho sloužit.

Laik to pozná někdy jen relativně obtížně. Je velký rozdíl mezi hikory holí určenou pro hru a pro tu, kterou si pověsíme na stěnu kanceláře. Především je nutné zkontrolovat, že šaft není naprasklý nebo jinak poškozený (např. nahnilý, napadený červotočem). Důležitá je také tvrdost šaftu a jeho přímost. Vyhněte se holi, která má příliš měkký nebo prohnutý šaft.
Hlava hole musí v případě železa naprosto pevně sedět na šaftu, i sebemenší viklání je nebezpečné a může vést ke zlomení hole. Pro bezproblémovou hru je dobré zkontrolovat koženou omotávku a v případě potřeby ji nechat opravit nebo vyměnit. Pro omezení rizika zlomení hole je velmi užitečné opatřit hůl zpevňující omotávkou v oblasti poblíž spojení šaftu a hlavy hole.

Cena holí závisí na mnoho faktorech. Ovlivňuje ji celkový stav hole, výrobce hole, kvalita šaftu případně i sběratelská hodnota hole. Na rozdíl od holí vhodných pouze pro dekoraci, které lze někdy pořídit velmi levně, bývá cena odborně zrepasované hole podstatně vyšší (kolem 100-150 USD, tedy zhruba 2-3 tis. Kč). Obecně platí, že cena dřev bývá vyšší než želez. Kompletní sada zrepasovaných hikory holí tedy může vyjít na 13-15 tis. Kč. Pěknou repliku dobového vaku lze pořídit kolem za 2-5 tisíc Kč.

Se zlomením hole nebo jejím naštípnutí je nutné samozřejmě vždy počítat. Pokud hrajeme s holemi často, dříve nebo později asi nějakou hůl nalomíme nebo zlomíme. Riziko však není tak velké, jak by se na první pohled zdálo. Pro jeho snížení je však nutné dodržovat určité zásady. Především je nutné hrát pouze s holemi, které jsou pro hru vhodné a nejlépe i odborně zrepasované. Během hry je dobré před odpalem průběžně zkontrolovat, jestli se neuvolnila hlava hole nebo není hůl nalomená (při prohnutí nesmí hůl vydávat žádné podezřelé zvuky). Je velmi doporučené používat pro hru pouze míče s měkkým povrchem (hůl tak netrpí tak velkým nárazem). Hra hikory holemi by měla být ladná, údery vedeme spíše lehce, nehrajeme silově. Budeme pak velmi překvapeni, jak rovně a daleko hikory hole dokážou hrát. A pokud přece jen čas od času nějakou hůl napraskneme nebo zlomíme? Nevadí, ve většině případů lze hůl nechat opravit a dál ji bez problémů používat. A pokud by to náhodou nešlo, hůl můžeme vždy využít jako originální dekoraci nebo dárek.

Všeobecně platí, že je hra o něco obtížnější než hra moderními holemi, které díky své konstrukci hodně „odpouštějí“. V první řadě je nutné trefit míč opravdu přesně, tedy v místě těžiště hlavy. To leží relativně vysoko nad patou hlavy a není na rozdíl od moderních holí soustředěné dolů. I mírné topnutí má za následek horší let míče. Každé nepřesné trefení míče se tedy se projeví více. Pokud však míč trefujeme správně, budeme mile překvapeni, jak rovně i daleko nám míč letí. Při hře s hikory holemi platí dvojnásob známé pravidlo „nic to nechce, jen hrát lehce“. Hikory golf má tak i tréninkový význam a užitek pro naši hru s „moderními holemi“. Hikory hole nás vlastně naučí správně, čistě a lehce trefovat míč. Hra s moderními holemi je pak velmi snadná.

U dřev je třeba počítat s kratšími ranami o cca 15% než jsme zvyklí. U želez dosahujeme srovnatelné vzdálenosti jako u moderních holí při srovnatelném loftu, tj. úhlu sklonu úderové plochy.

Hikory golf je určitě vhodný pro všechny kategorie hráčů. Hráči se singl hendikepem, kteří již umí správně trefovat míč, to budou mít o něco jednodušší. Ostatní se musí smířit s tím, že občas jim to nepoletí tak, jak by si přáli. Hra z bankru je opravdu velká legrace. Všichni však zažijí spoustu legrace a naučí se vnímat golf tak trochu jinak. Třeba mít radost z každé povedené rány nebo poznat jinou zvláštní a trochu noblesní atmosféru při hře s vybavením, které je sto let staré…

V podstatě kdekoli. Vzhledem k tomu, že hikory holemi býváme v součtu o něco kratší, je ideální vybírat hřiště se střední nebo kratší celkovou délkou. Oficiálních turnajů se většinou hráči s hikory holemi neúčastní. Nejen z důvodu, že by byli poněkud znevýhodněni vybavením, ale také proto, že některé hole nemusí vyhovovat současným technickým pravidlovým požadavkům. I když by jimi asi naprostá většina hikory holí „prošla“, mohli by se hráči v turnaji setkat s určitými problémy. V dnešní době jsou zakázané např. hole s hlubokými drážkami, konkávní úderovou plochou apod.

Velice důležité je používat měkké míče. Hikory šafty jsou přece jen křehčí a stáří okolo 100 let se může podepsat na jejich odolnosti. Použití měkkých míčů je pro šafty šetrné a může podstatně prodloužit životnost hole. Rozhodně není dobré hrát s moderními tvrdými míči typu „log distance“. Snad nejhorší, co bychom našim dřevěným holím mohli udělat, je návštěva driving range. Použití tvrdých tréninkových míčů by každou hůl s velkou pravděpodobností brzy zničily. Ideálními míči jsou repliky původních míčů se čtvercovými dimply (tzv. mesh pattern), které se vyrábějí v USA. Z moderních míčů je vhodný např. Titleist PRO V1, Bridgestone B330 a další.

Jak už bylo řečeno, trénink na driving range možný není. Pokud chceme přece jen natrénovat odpaly, řešením může být pořízení tréninkové hole s kovovým šaftem, která má obdobnou charakteristiku jako její hickory sestřička. Ideální jsou hole z 30. – 40. let minulého století. Dají se dnes vcelku bez problémů sehnat za velmi příznivé ceny. S hikorkami můžete jinak trénovat dosytosti krátkou hru, která zde nabývá možná ještě většího významu. U patování je většinou nutné si zvyknout na odlišné vyvážení případně tvar hlav hickory putterů.

Pokud si někdo pořídí pumpky nebo kalhoty s dobovým vzorem, odpovídající košili s kravatou či motýlkem, je dojem jistě vysoce estetický. I když je možná pohled na dámy v kratších sukních inspirující, faktem zůstává, že hikorové ladies se po fervejích pohybovaly většinou v dlouhých sukních, halenkách a kloboucích. Na druhé straně, oblečení při hikory golfu asi není úplně klíčové a většinou si vystačíme i s výběrem z našeho současného šatníku. Můžeme se inspirovat také dobovými botkami, kterých na internetu najdeme víc než dost.

Při turnaji i přátelském zápase se hraje většinou podle moderních pravidel. Někdy bývají aplikována různá specifická ustanovení – například se při turnajích hendikep hráčů se upravuje násobkem 1,5, bývá určený max. počet ran na jamce, apod. Co se týče vybavení, do hry jsou připuštěné původní hole s dřevěnými šafty vyrobené do r. 1935, akceptují se také repliky dřevěných šaftů a kožených omotávek.