Jak se obléci?

Je to jednoduché! Vyražte na hikory golf ve stylu dvacátých či třicátých let minulého století.

Co tedy přesně na sebe?

Pro pány je ideální kombinace sportovních pumpek, tzv. knieboxers, s košilí (většinou bílou) . V chladnějším počasí si gentleman obleče sportovní volné sako, jež mu nikterak nebrání v ladném švihu. Pokrývka hlavy v podobě bekovky je nejen slušivým, ale i funkčním doplňkem. Dámy jsou vídány ve sportovních sukních většinou ke kotníkům, halenka s dlouhým rukávem, slušivý sportovní čepec pak celou kombinaci podtrhuje.

V podstatě exitují 4 možnosti, jak se obléci na hikory golf:

 1. Nechat si příslušný obleček ušít
  Ideální varianta. Výhodou je, že budete mít opravdový originál, který Vám navíc skvěle padne. Nevýhodou může být větší časová a finanční náročnost (počítejně s cenou několika tisíc korun za materiál a ušití). Na druhé straně – pokud se Vám nezmění postava, kvalitní hikory oblek či šaty Vám už vydrží věčně. Existují specializované salóny, kde vám výše popsané oděvy rádi ušijí. Pokud máte ve svém okolí šïkovnou švadlenu, zvládne to jistě také. Je jen potřeba dodat vzor střihu (vyšel např. v časopise Motor Journal), nebo alespoň vhodnou fotografii/e. Vhodný materiál a vzor si bez problému vyberete, nabídka je v dnešní době více než dostatečná!
 2. V blízkosti hřiště Golf Hostivař v Praze vám může za příznivou cenu ušít pěkný sportovní úbor paní Petra Janáková. Kontakt: www.svadlenka111.cz.
 3. Velké zkušenosti i nadšení pro historické kostýmy sdílí módní návrhářka Kamila Vodochodská, která Vám ráda s čímkoli poradí i navrhne a ušije Váš jedinečný sportovní úbor. Kontakt: Kamila Vodochodská, kamila.vodochodska@gmail.com, +420 728 368 936, www.kamilavodochodska.cz
 4. Zakoupit vhodný model v second handu
  Pokud nechcete do oděvu investovat příliš peněz, nabízí seprávě tato možnost. Stačí navštívit pár second handů a jistě si vyberete něco ve stylu, který odpovídá 20. létům minulého století. Nemusíte se stydět, na západ od našich hranic (zvláště ve staré dobré Anglii) je nakupování v second handech běžná záležitost, oděvy jsou zde kvalitní a mnohdy málo používané. Zakoupený oděv si můžete nechat třeba jen upravit a máte za několik stokorun obleček jedna radost. Výhodou je nižší finanční náročnost, nevýhodou čas strávený procházením second handů i to, že možná neobjevíte to, co byste si zrovna představovali. Také může být potřeba zakoupený oděv následně upravit tak, aby vám padnul.
 5. Půjčit si oděv v půjčovně
  Tato možnost by měla být nabízena půjčovnami historických kostýmů nebo filmovými ateliéry. Podle dostupných informací se ale nejedná o zrovna levnou záležitost a je tedy třeba zvážit, zda neinvestovat do vlastního mundůru.
 6. Vyhledat vhodný model ve vlastním šatníku (příp. poprosit babičku, dědečka, tetu či strejdu)
  Pánové to mají jednodušší, mohou použít běžné (spíše světlé) kalhoty, které si podkasají do podkolenek a jednoduché pumky jsou na světě. Stačí doplnit obyčejnou košilí a ozdobit bekovkou a vintage kravatou, kterou máte možná někde doma. Dámám postačí delší lehké volnější šaty (spíše delší, ke kotníkům), doplněné ideálně vhodnou pokrývkou hlavy

Ukázky, jak stylově se dámy a pánové na golfu oblékali v minulosti:

Outfity současných playerů:​